Veterinární klinika HANZA | Tichá 59/2, 500 03 Hradec Králové

Pokud váš pes náhle začne vydávat hlasité, trhané zvuky při dýchání a zdá se, že se nemůže nadechnout, pravděpodobně jde o takzvané zpětné kýchání.  To je proces, kdy pes rychle nasává vzduch nosem, což může být doprovázeno zvuky připomínajícími kýchání nebo chrčení. Některé plemena, zejména s krátkým nosem, jsou na zpětné kýchání náchylnější.

Zpětné kýchání je způsobeno podrážděním horních dýchacích cest (nosohltanu). Pro majitele to může být velmi znepokojující, protože to může vypadat, jako by se pes dusil. Ve skutečnosti ale nejde o život ohrožující problém a většinou se to samo za chvíli uklidní.

Mnozí majitelé se obávají, že pes nemůže popadnout dech, což je běžná reakce, když něco takového vidí poprvé.

Jak poznám, že jde o zpětné kýchání?

Při zpětném kýchání pes vydává charakteristické zvuky, které připomínají intenzivní „posmrkávání“ nebo rychlé vdechování vzduchu.  V každém případě je dobré se pokusit takovou epizodu natočit na video.

Je to nebezpečné?

I když to může znít děsivě, zpětné kýchání není pro psa nebezpečné. Je to spíše nepříjemné, ale obvykle neohrožuje jeho zdraví. Nezaměňujte to s problémy, jako je dušnost, kdy pes opravdu nemůže dýchat, abnormálně zapojuje při dýchání břišní lis, lape po dechu nebo má namodralé sliznice.

Co může zpětné kýchání způsobit?

Zpětné kýchání se častěji vyskytuje u krátkolebých plemen, jako jsou například francouzský buldoček, mops, čivava nebo kavalír king charles španěl. Často tyto stavy nemají žádnou detekovatelnou příčinu.  Majitelé těchto psů často uvádějí, že s tímto problémem se setkávají už od štěněcího věku.

V některých případech může zpětné kýchání vyvolat například vdechnutí cizího předmětu (například stébla trávy) nebo prachu, pylu či kouře. U starších zvířat mohou problémy souviset i s nádorovým procesem.

Zpětné kýchání může také způsobit i prodlužující se měkké patro nebo zánět horních dýchacích cest, jako je například psincový kašel.

Jak psovi pomoci?

Pokud zpětné kýchání nemá žádnou vážnou příčinu, může pomoci jemné masírování krku, které zvířeti uleví. Pokud se však zpětné kýchání opakuje často nebo vypadá neobvykle, je dobré navštívit veterináře, aby vyloučil vážnější příčiny. Jedinou možností, jak oblast nosohltanu vyšetřit je endoskopické vyšetření v celkové narkóze.

Autor: MVDr. Anna Liebezeit, lékařka se specializací na interní medicínu psů a koček, uveterinarky.cz

Kategorie: Blog