naše pracoviště

personál

vybavení kliniky

doplňkové služby

kontakt

sesterská ordinace Benešova

odkazy

Přehled nabízených služeb na naší klinice

Na této stránce jsou uvedeny hlavní směry veterinární medicíny, kterými se zabývají pracovníci naší kliniky. Jedná se pouze o stručný nástin činností. Pokud máte zájem o bližší informace, které zde nenacházíte, kontaktujte nás telefonicky.
 

Vakcinační programy a preventivní prohlídky

Kromě vakcinace psů proti vzteklině, která je povinná ze zákona, nabízíme další očkovací programy, které zajistí ochranu prů a koček proti nejčastějším infekčním onemocněním.
U psů se nejčastěji jedná o kombinaci onemocnění: parvoviróza, psinka, infekční hepatitida, leptospiróza, infekční laryngotrecheitida a parainfluensa.
U koček nejčastěji používáme vakcínu na trojkombinaci onemocnění panleukopenie, caliciviróza a rhinotracheitida. Lze použít další rozšířené vakcíny, především očkování proti chlamydióze.
Provádíme také očkování králíků a fretek.

Součástí každé vakcinace je preventivní zdravotní prohlídka.
 

Chirurgie, traumatologie, ortopedie

U mnohých onemocnění je nezbytný chirurgický zásah. Mnohdy je však i chirurgie nástrojem prevence (kastrace, stomatologie).
Vedle vlastního chirurgického zákroku jsme na základě klinického nálezu u pacienta nabídnout podrobné předoperační vyšetření, které snižují možnosti komplikací během anestezie. Chirurgické zákroky můžeme provádět jak v injekční, tak v inhalační anestezii, která je k organizmu šetrnější, avšak jsou s ní spojeny i vyšší náklady zákroku.
Součástí zákroku je pooperační péče a eventuálně vícedenní hospitalizace.

Operace páteře
Protruze intervertebrálního disku u psů je častý problém zejména u jezevčíků, pudlů a dalších "toy" plemen. Operace je mnohdy jediným možným řešením tohoto onemocnění.
Na našem pracovišti disponujeme personálním a materiálním potenciálem i bohatými zkušenostmi (téměř stovka provedených operací) k řešení této neurologicko-ortopedické poruchy.

Hospitalizace
Máme oddělenou místnost, kde  hospitalizujeme pacienty po operačních zákrocích a dlouhodobě nemocné pacienty.  K dispozici jsou 4 boxy pro malá a středně velká zvířata a 2 boxy pro větší plemena psů. Je zajištěna 24 hodinováče o naše hospitalizované pacienty během pracovního týdne.
 

Dermatologie, oftalmologie, otologie, alergenodiagnostika

Kožní a ušní problémy jsou jedny z nejčastějších onemocnění, které k nám majitele přivádějí. Mnohdy se jedná o rutinní problémy jako je např. alergie na blechy, jindy mohou být i drobné kožní léze příznakem závažných systémových onemocnění. Proto je dobré kožní poruchy nepřehlížet a vyhledat odbornou pomoc.
Vedle klasických vyšetřovacích postupů při diagnostice využíváme také cytologické otisky, seškraby, mikroskopii a v nejnutnějších případech také bioptické odběry na podrobné histologické vyšetření v akreditovaných laboratořích.
Provádíme také kožní alergické testy pomocí účelně vybraných cca 25 testačních alergenů. Tyto zahrnují širokou škálu možných příčin alergických reakcí u malých zvířat (blecha, pyly, roztoči, plísně, atd., ale i potenciální potravinové alergeny z hlavních složek granulovaných krmiv). Při námi používané šetrné metodice testování jsme doposud nikdy nemuseli pacienty podrobovat celkové anestézii (uspávat).
 

Urologie, gynekologie a porodnictví

Každá porucha močení a defekace, nadměrný či omezený příjem vody a stravy, viditelná dlouhodobá změna barvy a konzistence moči, bolestivé močení a td. je důvodem k návštěvě veterinárního pracoviště.
Za diagnostikým účelem provádáme kvalitativní vyšetření moči (obsah bílkovin, krve, glukózy....), vyšetření močového sedimentu (např. diagnostika močových kamenů) a mimo jiné také ultrazvukové vyšetření močového traktu.

Náš tým lékařů Vám poradí, kdy vyrazit s fenkou na krytí ( pomocí poševní cytologie, stanovení hladiny progesteronu ), pomůže při krytí a eventuelně provede  umělou inseminaci.
Jsme připraveni pomoci Vaší fenečce pokud ji trápí falešná březost,  diagnostikujeme rannou březost pomocí ultrasonografie (21.-26.den po nakrytí). Během celé délky gravidity  zajišťujeme konzultace s majitelem, předporodní poradenství a pomoc při ztíženém porodu, eventuelně provedení císařského řezu.
 

Medicína exotických zvířat

Na našem pracovišti se zabýváme i problematikou plazů, drobných savců a dalších exotických zvířat. Většina onemocnění těchto zvířat souvisí s chovatelskými chybami a nedostatečným zajištěním optimálních podmínek. Poradíme vám, jak správně tato zvířata krmit a jak prostředí chovného zařízení nejlépe přiblížit přirozeným podmínkám životního prostředí.
V oblasti chirurgie provádíme odstraňování tumorů, ovariohysterektomie a kastrace u drobných savců, fixace některých zlomenin.
Dále ošetřujeme zraněné a nemocné volně žijící druhy zvířat. Zajišťujeme umístění u jedinců, kteří nemohou být po ošetření vráceni zpět do volné přírody. Spolupracujeme především se záchrannou stanicí v Jaroměři.
 

Kardiologie

Nejčastější pacienti s onemocněním srdce jsou převážně geronti s chronickými chorobami a na druhé straně mladá zvířata s vrozenými srdečními poruchami. Ať už léčba spočívá v dlouhodobé medikaci nebo v chirurgickém zákroku, základem léčby je především přesná diagnostika. Rutinní nasazování dlouhodobé kardiologické medikace bez určení srdečního onemocnění není vhodné.
K diagnostice používáme běžnou auskultaci fonendoskopem (provádíme preventivně při vakcinacích), EKG, RTG a sonograf s běžným zobrazovacím režimem, s dopplerem a dalšími zobrazovacími módy (M-mode, cw/pw).
 

Onkologie

Nádorová onemocnění bohužel nejsou problémem pouze lidské popoulace, ale trápí i naše domácí mazlíčky. Pravděpodobně nejčastějším místem výskytu nádoru je mléčná žláza u fen, proto by měl majitel  pravidelně sledovat a prohmatávat predisponovaná místa. Zejména u starších psů sledovat velikost, symetrii vartlat, okolí konečníku a podkožní bouličky, u koček i útvary vznikající po vakcinaci. Na našem pracovišti jsme schopni podrobit pacienta cytologickému vyšetření útvaru, která nám pomůže odlišit nádorový proces např. od zánětlivé změny. Pomocí RTG a USG můžeme vyhledat neoplazie v dutině břišní a hrudní, případně metastatické změny.
 

Cytologické vyšetření

Jedná se o jednoduchou a levnou metodu pro stanovení charakteru buněk změněných tkání. Odběr tkáňového materiálu se provádí otiskem  postižené tkáně nebo tzv.aspirační tenkojehelnou biopsii na neuspaném zvířeti.

Běžně cytologii používáme pro stanovení fáze pohlavního cyklu u fen před připuštěním, ale také i pro odlišení zánětu od tumorózních (nádorových) změn. Toto vyšetření má svou důležitost pro další diagnostiku i léčbu - konzervativní či operační. Cytologické vyšetření zahrnuje i mikroskopické vyšetření barvených krevních nátěrů, výpotků z tělních dutin, abscesů, kloubů, diagnostiku lymfadenopatii (změněných mízních uzlin).

Pro cílené upřesnění cytologického nálezu, obzvláště v případě podezření na novotvar, zajišťujeme histologické vyšetření ve spolupráci s profesorem Tichým z VFU Brno.
 

Gastroenterologie

Gastroenterologie se zabývá chorobami trávícího traktu, které patří mezi nejčastější zdravotní problémy u zvířat. Mezi typické klinické projevy patří zvracení a průjem, která ovšem mohou doprovázet řadu závažných či život ohrožujících stavů ( cizí těleso, zánět dělohy, jiné infekční nemoci, poruchy žláz s vnitřní sekrecí atd.). Velmi důležitým předpokladem správného určení diagnozy je kvalitní anamnéza, která mnohdy prozradí skutečný problém, lokalizovaný mimo trávící trakt. K terapii onemocnění zažívadel se přistupuje symptomaticky, kdy se snažíme zmírnit klinické příznaky. Pokud onemocnění přejde do chronického stádia nebo to vyžaduje stav pacienta, přistupujeme k další diagnostice ( biochemické a hematologické vyšetření krve, vyšetření ultrazvukem či rentgenem, endoskopie, kontrastní rtg techniky, endoskopie).
 

Veterinární pohotovost

Jsme pracoviště s nepřetržitou službou. Veterinární pohotovost využijete v akutních případech. Na telefonní lince je 24 hodin denně k dispozici veterinární lékař, u něhož je dobré svoji návštěvu mimo ordinační hodiny předem domluvit. Veterinární pohotovost: 739164703
 

right Venus